HOME

State Champions

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY

Year Winner Runner-up Third Place
2020 NOT HELD
2019 Jakob Teitelbaum Tony Hunt Noel Barrett
2018 Jakob Teitelbaum Noel Barrett Alex Boiko
2017 Chris May Jakob Teitelbaum Alan Burn
2016 Ryan Sutton Rod Talbot John Spaan
2015 John Spaan Alex Boiko Owen Randall
2014 Michael McKenna Richard Jeremy John Hamilton
2013 Joanne Craig Richard Jeremy Rod Talbot
2012 Alastair Richards Richard Jeremy Joanne Craig
2011 Michael McKenna Joanne Craig John Hamilton
2010 Joanne Craig Rod Talbot Richard Jeremy
2009 Edward Okulicz Quentin Abbott Matte Dunn
2008 John Spaan Richard Jeremy Karen Richards

2007 Richard Jeremy Paul Richards John Spaan
2006 Edward Okulicz Richard Jeremy Joanne Craig
2005 Edward Okulicz Matte Dunn John Barker
2004 Jean McGiffen Edward Okulicz Alastair Richards
2003 John Spaan Jimmy Scarff Trevor Halsall
2002 Trevor Halsall Betty Foreman Kerry Constable
2001 Bob Jackman Trevor Halsall Hanne Marks
2000 NOT HELD
1999 John Barker Jean McGiffen Betty Foreman
1998 NOT HELD
1997 Betty Foreman Kerry Constable Sue Flack
1996 John Holgate Bob Jackman Paul Cleary
1995 Barry Harridge Gwen Lampre Alan Weinstein
1994 John Holgate Alistair Kane John Barker
1993 Bob Jackman Shirley Apted Ivor Zetler
 

NEW SOUTH WALES

Year Winner Runner-up Third Place
2020 NOT HELD
2019 Joanne Craig Chris May Peter Kougi
2018 Chris May Bob Jackman Rod Talbot
2017 Edward Okulicz Joanne Craig Esther Perrins
2016 Esther Perrins Rod Talbot Tony Hunt
2015 Joanne Craig Edward Okulicz Mythili Rudra
2014 Edward Okulicz Michael McKenna John Holgate
2013 Alastair Richards Edward Okulicz Naween Fernando
2012 Joanne Craig Esther Perrins Alastair Richards
2011 Peter Kougi Naween Fernando Chris May
2010 Edward Okulicz Trevor Halsall Chris May
2009 Bob Jackman Edward Okulicz Alastair Richards
2008 Alastair Richards Esther Perrins Edward Okulicz
2007 Edward Okulicz Joanne Craig Esther Perrins
2006 Paul Cleary Bob Jackman Esther Perrins
2005 Edward Okulicz Chris May Alistair Kane
2004 Bob Jackman Edward Okulicz Trevor Halsall
2003 Naween Fernando John Holgate Bob Jackman
2002 Bob Jackman Paul Cleary John Holgate
2001 Paul Cleary John Holgate Edward Okulicz
2000 Paul Cleary Marie Knight Bob Jackman
1999 Paul Cleary Roger Blom Esther Perrins
1998 Alistair Kane Bob Jackman Joan Rosenthal
1997 Peter Tobler Bob Jackman Esther Perrins
1996 John Barker Bob Jackman Joan Rosenthal
1995 Bob Jackman Esther Perrins Geoff Wright
1994 Bob Jackman Esther Perrins Geoff Wright
1993 Bob Jackman Peter Shaw Jean McGiffen
1992 John Holgate Geoff Wright Jean McGiffen
1991 Joan Rosenthal Geoff Wright Jean McGiffen
1990 Alistair Kane Roger Blom Lena Boyd
1989 Roger Blom Lena Boyd John Barker
1988 John Holgate Steve Sunter Roger Blom
1987 Marie Knight Steve Sunter Joan Rosenthal
1986 Joan Rosenthal Steve Sunter Esther Byers
1985 Jean McGiffen John Holgate Dulcie Lyall
 

QUEENSLAND

Year Winner Runner-up Third Place
2020 NOT HELD
2019 Cameron Farlow Matthew O'Connor Derek McKenzie
2018 Cameron Farlow Ron Baginski Dianne Brumby
2017 Cameron Farlow Roberta Tait Jane Brown
2016 Alastair Richards Lyres Freeth Jane Brown
2015 Cameron Farlow Alastair Richards Karen Richards
2014 Cameron Farlow Karrin Henderson Guy Newsham
2013 Alastair Richards Cameron Farlow Ryan Anderson
2012 Cameron Farlow Alastair Richards Karen Richards
2011 Carmel Dodd Ryan Anderson Anne Drew
2010 Edward Okulicz Karen Richards Anne Drew
2009 Anne Drew Quentin Abbott Trish Reynolds
2008 Chris May John Barker Joanne Craig
2007 Anne Drew Alastair Richards Karen Richards
2006 Matte Dunn Anne Drew Alastair Richards
2005 Edward Okulicz Anne Drew Helen Maurus
2004 Edward Okulicz Sheryl Davidson Anne Drew
2003 Edward Okulicz Anne Drew Olga Visser
2002 Rod Talbot Ron Baginski Edward Okulicz
2001 Bob Jackman John Barker Andrew Hamblin
2000 Rod Talbot John Barker Derek McKenzie
1999 Derek McKenzie John Barker Julie Gardiner
1998 Derek McKenzie Michael Vnuk Julie Gardiner
1997 Bob Jackman Anne Drew Paul Cleary
1996 Bob Jackman Marianne Bentley Peter Shaw
1995 Marianne Bentley Lyn Wood Brenda Nord
1994 Marianne Bentley Marie Knight Lyn Wood
 

SOUTH AUSTRALIA

Year Winner Runner-up Third Place
2021 Daniel Piechnick Adam Kretschmer Carmel Dodd
2020 Trevor Halsall Naween Fernando David Vanzyl
2019 Carmel Dodd Daniel Piechnick Russell Honeybun
2018 Adam Kretschmer Daniel Piechnick Barry Jordan
2017 Esther Perrins Daniel Piechnick Trevor Tao
2016 Alastair Richards Adam Kretschmer Antonios Syrigos
2015 Alastair Richards Esther Perrins Jane Taylor
2014 Daniel Piechnick Alastair Richards Esther Perrins
2013 David Eldar Joanne Craig Michael Cameron
2012 Michael Cameron Simon Walton Russell Honeybun
2011 Carmel Dodd Daniel Piechnick Simon Walton
2010 Daniel Piechnick Trevor Halsall Heather Lowden
2009 Michael Cameron Daniel Piechnick Carmel Dodd
2008 Daniel Piechnick Michael Cameron Carmel Dodd
2007 Michael Cameron David Lowden Carmel Dodd
2006 Michael Cameron David Lowden Daniel Piechnick
2005 David Lowden Carmel Dodd Michael Cameron
2004 Michael Cameron Karen Richards Daniel Piechnick
2003 Daniel Piechnick Carmel Dodd Trevor Halsall
2002 Daniel Piechnick Carmel Dodd Geoff Wright
2001 Bob Jackman Karen Richards Geoff Wright
2000 Daniel Piechnick Beryl Bourne Doris Schwenn
1999 Daniel Piechnick Carmel Dodd Dianne Davis
1998 Nancy Sparling Daniel Piechnick Beryl Bourne
1997 Barry Harridge Daniel Piechnick Veronica Baines
1996 Beryl Bourne Gwen Lampre Daniel Piechnick
1995 Daniel Piechnick Geoff Wright John Barker
1994 John Barker Geoff Wright Daniel Piechnick
1993 Barry Harridge David Lowden Alistair Kane
1992 Gwen Chadwick Barry Harridge Geoff Wright
1991 Pat Worsfield Pat Dangerfield Nancy Sparling
1990 Alistair Kane Pat Worsfield Doris Schwenn
1989 Dulcie Lyall Gwen Chadwick Carmel Dodd
1988 Dennis Boon Gladys Spurling Gwen Chadwick

TASMANIA

Year Winner Runner-up Third Place
2020 Stephen Mooney-Pursell Jon Ford-King Jane Taylor
2019 Stephen Mooney-Pursell Jon Ford-King Martin Rose
2018 Stephen Mooney-Pursell Alan Burn Margaret Griggs
2017 Alan Burn John Holgate John Rider
2016 Dianne Brumby Stephen Mooney-Pursell Martin Rose
2015 Stephen Mooney-Pursell Khen Meerding Jan Hill
2014 Martin Rose Stephen Mooney-Pursell Dianne Brumby
2013 Khen Meerding Penny Wells Martin Rose
2012 Martin Rose Helen Metaxas Ros Wilkinson
2011 Stephen Mooney-Pursell Martin Rose Marie London
2010 Denis Visentin Khen Meerding Betty Smith
2009 Denis Visentin Lynne Jarvis Martin Rose
2008 Dianne Brumby Khen Meerding Matte Dunn
2007 Katie Rowe Marie London Ivy Nicholls
2006 Alan Mathews Keri Heart Heather Rubock
2005 Penny Wells Ivy Nicholls Dianne Brumby
2004 Paul Richards Dianne Brumby Karen Richards
2003 Marie London Dianne Brumby Kerry Edwards
2002 Dianne Brumby Ian Woolward Kerry Edwards
2001 Karen Richards Heather Rubock Khen Meerding
2000 Khen Meerding Marie London Kerry Edwards
1999 John Foley Khen Meerding Jan Hill
1998 John Foley Marie London Carleen Agar
1997 John Foley Andrew Hamblin Khen Meerding
1996 Alistair Kane Andrew Hamblin John Foley
1995 Andrew Hamblin Alistair Kane Brendon Scanlon
1994 Alistair Kane John Foley Andrew Hamblin
1993 Jim Warmington Andrew Hamblin Roger Blom
1992 Ian Woolward Khen Meerding Dood Denne
1991 Graeme Jones Wanda Milla Elma Awde

VICTORIA

Year Winner Runner-up Third Place
2020 NOT HELD
2019 Trevor Halsall Naween Fernando Joanne Craig
2018 Trevor Halsall Esther Perrins Joanne Craig
2017 Trevor Halsall Jimmy Scarff Rod Talbot
2016 Andrew Fisher Ayorinde Saidu Esther Perrins
2015 Andrew Fisher Joanne Craig Naween Fernando
2014 Peter Kougi Trevor Halsall Carmel Dodd
2013 Bob Jackman Naween Fernando Andrew Fisher
2012 Alastair Richards Andrew Fisher Peter Kougi
2011 Trevor Halsall Andrew Fisher Julian McKail
2010 Edward Okulicz Naween Fernando Joanne Craig
2009 Andrew Fisher David Eldar Edward Okulicz
2008 David Eldar Joanne Craig Carmel Dodd
2007 Andrew Fisher Trevor Halsall Michael Hornung
2006 Chris May Andrew Fisher David Eldar
2005 Naween Fernando Andrew Fisher Joanne Craig
2004 David Eldar Edward Okulicz Andrew Fisher
2003 Naween Fernando Andrew Fisher Trevor Halsall
2002 Naween Fernando Rod Talbot Geoff Wright
2001 Alistair Kane Rod Talbot Geoff Wright
2000 Roger Blom Saheed Jimoh Trevor Halsall
1999 Alistair Kane Geoff Wright Rod Talbot
1998 Bob Jackman Alistair Kane Ray Alford
1997 Geoff Wright Roger Blom Lindsay Van Niekerk
1996 Roger Blom Alistair Kane John Barker
1995 Bob Jackman Paul Cleary Jean McGiffen
1994 Geoff Wright Alistair Kane Roger Blom
1993 Roger Blom Geoff Wright Gwen Lampre
1992 Steve Sunter Alistair Kane Audree Clifton
1991 Alistair Kane Pat Worsfield Linda Findlay
1990 Roger Blom Nick Ivanovski Geoff Wright
1989 Steve Sunter Nick Ivanovski Roger Blom
1988 Ann Radan Alistair Kane Audree Clifton
1987 Lena Boyd Moana Nepia Roger Blom
1986 Dennis Boon Joan Rosenthal Marie Knight
1985 Lynne Butler Jean McGiffen Jack Mack

WESTERN AUSTRALIA

Year Winner Runner-up Third Place
2021 Russell Honeybun Graham Bell Chris Hall
2020 NOT HELD
2019 Russell Honeybun Chris Hall Ian Ting
2018 Russell Honeybun Chris Hall Natasha Podesser
2017 Russell Honeybun David Vanzyl Tim Mason
2016 Russell Honeybun Leif Cooper Chris Hall
2015 Russell Honeybun Dianne Ward Susan Ensor
2014 Russell Honeybun Robin Andersen Edie Mueller
2013 Russell Honeybun Chris Hall Dianne Ward
2012 Alastair Richards Dianne Ward Russell Honeybun
2011 Russell Honeybun Edie Mueller Sally Martin
2010 Robin Andersen Carolyn Watt Chris Hall
2009 Russell Honeybun Sally Martin Glenys Lawrie
2008 Glenys Lawrie Carmel Dodd Edie Mueller
2007 Glenys Lawrie Russell Honeybun Edie Mueller
2006 Glenys Lawrie Sandra Morgan Sally Martin
2005 Russell Honeybun Glenys Lawrie Linda Puls
2004 Russell Honeybun Glenys Lawrie Edie Mueller
2003 Russell Honeybun Edie Mueller Dianne Ward
2002 Glenys Lawrie Sandra Morgan Edie Mueller
2001 Cheah Siu Hean Dianne Ward Glenys Lawrie
2000 Cheah Siu Hean Glenys Lawrie Graham Bell
1999 Glenys Lawrie Graham Bell Faye Williams
1998 Graham Bell Stephen Broad Glenys Lawrie
1997 Renee Bennett Graham Bell Judy Godfrey
1996 Glenys Lawrie Stephen Broad Graham Bell
1995 Gillian Street Renee Bennett Linda Puls
1994 Glenys Lawrie Graham Bell Girlie Livingstone
1993 Linda Puls Judy Godfrey Glenys Lawrie
1992 June Ferndale Glenys Lawrie Clinton Healy
1991 Judy Godfrey Glenys Lawrie Yvonne Finlan
1990 June Ferndale Linda Puls Graham Bell
1989 Judy Godfrey Glenys Lawrie Girlie Livingstone
  ASPA   Australian Scrabble® Players Association (ASPA)
© 2001-21 www.scrabble.org.au   info@scrabble.org.au Last Updated: 7 Jun 2021